blokada samochodowaBardzo często zdziwienie kierowców budzi mało przyjemny widok bransoletki samochodowej, w bardzo modnym tego lata kolorze żółtym. Blokada na koła zakładana jest zawsze na przednim kole od strony kierowcy. Co powinien wiedzieć każdy kierowca o blokadzie na koło?

Organy uprawnione do zakładania blokad

Zgodnie z przepisami kodeksu ruchu drogowego art. 130 a ust. 9, do zakładania blokady na koła ma tylko policja lub straż miejska ? najczęściej jednak zakładaniem bransoletek na koła zajmują się strażnicy miejscy. Jak najbardziej niezgodne z prawem i niedozwolone jest zakładanie blokad przez prywatne firmy wynajmowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stwierdził, iż źle zaparkowany samochód nie uprawnia właściciela terenu do blokady kół. MSW informuje jednak, że jak najbardziej możliwe jest odholowanie auta z parkingu na koszt właściciela źle zaparkowanego pojazdu w przypadku odpowiedniego oznakowania terenu jak również przy uwzględnieniu uprzedniego poinformowania kierowcy o takiej opcji. Więcej na temat uprawnień straży miejskiej można przeczytać TUTAJ.

Kiedy najczęściej samochód dostaje ?bransoletkę??

Jak pokazują statystyki najczęstszym powodem bransoletek na lewym przednim kole są zaparkowania pojazdów w niedozwolonym miejscu. Kierowcy którzy mają dodatkowy żółty kolor odróżniający się zazwyczaj od koloru lakieru pojazdu nie stosują się do zakazu postoju, zatrzymywania się lub pozostawieniu auta na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych o obniżonej sprawności ruchowej, parkują na pasach dla pieszych, lub np. na zakrętach dróg wewnętrznych tamując przejazd lub znacząco w ten sposób ograniczając widoczność. Zdarzają się tez przypadki bardziej bezczelnych działań jak np parkowanie pojazdu na chodniku dla pieszych, lub pozostawienie mniejszej przepustowości chodnika niż 1,5 metra.

Parkowanie pod domem

Zła wiadomość jest taka, iż niestety właściciel samochodu nie jest upoważniony do bezpłatnego parkowania pod domem, jeśli miejsce parkingowe znajduje się w płatnej strefie parkowania.

Urządzenie blokujące- żółta bransoletka

Należy pamiętać, iż zgodnie z prawem urządzenie blokujące może być założone jedynie na przednie koło od strony kierowcy, w wypadku większości aut europejskich będzie to więc przednie lewe koło. Dodatkowo na szybie od strony kierowy musi być umieszczona informacja o założeniu blokada, najczęściej będzie to naklejka umieszczana na szybie bocznej, niekiedy dodatkowo na lewej stronie przedniej szyby. Na naklejkach będzie informacja o tym jaki organ nałożył nam blokadę, numer ewidencyjny danej blokady oraz adres z numerem telefonu pod który trzeba się zgłosić żeby dana blokada została zdjęta.

Kwota pieniężna za zdjęcie blokady

Za zdjęcie blokady na a kierowcę zawsze nakładany jest mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu blokada i tak zostanie zdjęta jednak nastąpi skierowanie sprawy do sądu.